s%2C800%2C800-1b56e5

Wszystko, co musisz wiedzieć, gdy odbierasz swoje mieszkanie od dewelopera

01 gru 2020

Dlaczego odbioru mieszkania nie wolno traktować jako zwykłej formalności, ale trzeba podejść do tego szalenie poważnie? To proste. Jeżeli w jego trakcie zauważymy jakieś usterki lub niedoróbki, wówczas to deweloper będzie musiał ponieść koszty napraw. Gdy zaś je przeoczymy, ale wyjdą na jaw później, dochodzenie swoich praw może być co najmniej utrudnione, a  już na pewno czasochłonne.  A do kosztów finansowych dojdą pewnie też nerwy i stracony na poszukiwanie fachowców czas. Poniżej kilka podstawowych informacji, które warto wiedzieć, zanim udamy się na odbiór naszego mieszkania.

 

1.      Poznaj warunki umowy zawartej z deweloperem

Przed odbiorem mieszkania raz jeszcze przeczytaj umowę i zapisz wszystkie warunki techniczne oraz normy budowlane, które są w niej zawarte. Umowa z deweloperem zawiera też warunki przeprowadzenia samego odbioru. Przed jej podpisaniem warto dokładnie się w nią wczytać, bo bywa i tak, że deweloper umieszcza w niej niedozwolone prawem zapisy. Jakie? Np. możliwość przeprowadzenia jednostronnego odbioru mieszkania (bez obecności nabywcy), co stoi w sprzeczności z tzw. ustawą deweloperską. Jeżeli jednak podpiszemy umowę z niedozwolonymi klauzulami, wówczas się na nie godzimy, więc ważne jest dokładne jej przeczytanie i wychwycenie nieprawidłowości (w tym pomoże prawnik).

 

2.      Zabierz ze sobą potrzebne sprzęty

Na odbiór mieszkania nie idź z pustymi rękami! Konieczne jest zabranie ze sobą (oprócz egzemplarza umowy i projektu mieszkania) także ekierki, którą sprawdzimy kąty, poziomicy (lepiej nada się tradycyjna, a nie aplikacja na smartfona), miarki, ciężarka na lince (tym sprawdzimy piony), piłeczki tenisowej, która posłuży do sprawdzenia krzywizny podłóg oraz próbnik napięcia i zapalniczki.

 

3.      Na odbiór umawiaj się w ciągu dnia

Pod żadnym pozorem nie zgadzaj się na odbiór mieszkania już po zmroku. Czasami deweloperzy optują za godzinami wieczornymi, bo w świetle elektrycznym niektóre wady, np. na ścianach i oknach, są mniej widoczne niż w świetle słonecznym. Mieszkanie odbieramy tylko w ciągu dnia!

 

4.      Na początek powierzchnia, ściany i podłogi

Odbiór mieszkania najlepiej zacząć od zmierzenia powierzchni lokalu i sprawdzenia, czy jest zgodna z zapisami w umowie. Jeżeli różnica jest znacząca, wówczas daje to prawo do odstąpienia od umowy kupna mieszkania. Przy pomocy ekierki sprawdź, czy kąty ścian w pomieszczeniach są proste. Poziomica i ciężarek na lince (choćby i zwykła nakrętka metalowa) posłużą z kolei do sprawdzenia, czy ściany są proste. Na tym etapie zwróć też uwagę, czy ściany i sufit są suche, nie ma na nich żadnych plam, zgrubień i źle położonego tynku. A jak sprawdzić, czy podłoga jest równa? To akurat chyba najprostsze. Kładziemy na niej piłeczkę tenisową i patrzymy, czy nie toczy się samoistnie w jakimś kierunku.

 

5.      Gniazdko jest w projekcie, a czy jest na ścianie?

Co dalej? Czas na sprawdzenie, czy wszystkie gniazdka elektryczne, które znajdują się na projekcie, w rzeczywistości są w tych miejscach, w których być powinny. Przy pomocy próbnika trzeba też od razu sprawdzić, czy jest w nich napięcie. Od razu zwróć też uwagę na to, czy do mieszkania jest doprowadzony światłowód internetowy oraz przewody cyfrowej telewizji naziemnej i kablówki. Sprawdź też podłączenia rur pod zlew w kuchni oraz wannę
i umywalkę i muszlę w toalecie.

 

6.      Sprawdź szczelność okien i drzwi

Podczas inspekcji okien musisz sprawdzić, czy zostały prawidłowo zamontowane, a więc czy są szczelne i nie są wypaczone (tzn. czy po otwarciu nie zamykają się samoczynnie). Otwórz okno lub drzwi, wsadź kartkę papieru między ramę i futrynę, a następnie je zamknij. Kartkę udało się swobodnie wyjąć? Niestety, ale to oznacza wadliwy montaż. Oczywiście sprawdź od razu, czy ramy nie są porysowane, a szyby ochlapane farbą. W trakcie inspekcji drzwi balkonowych sprawdź od razu posadzkę samego balkonu – musi być lekko pochylona na zewnątrz, aby woda deszczowa swobodnie z niej ściekała.

 

7.      Na koniec wentylacja i pomieszczenia wspólne

Aby przekonać się, czy wentylacja mieszkania jest prawidłowa, podejdź do każdej z kratek wentylacyjnych z zapaloną zapalniczką. Płomień powinien wychylać się ku kratce. Przed podpisaniem protokołu odbioru czeka cię jeszcze wizyta w piwnicy (lub komórce lokatorskiej), na wspólnym strychu oraz na miejscu parkingowym lub w garażu.

 

Jak widać, odbiór mieszkania deweloperskiego to nie jest wcale tak łatwa sprawa, jak może się wydawać na samym początku. Nawet jeżeli dobrze się do niego przygotujesz (korzystając z powyższych wskazówek), to jednak nie jesteś fachowcem, więc wiele rzeczy może umknąć twojej uwadze. Stąd najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się na odbiór wspólnie z doświadczonym specjalistą, który sprawdzi stan faktyczny lokalu i zgodność z umową za ciebie. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wprowadzasz się do naprawdę bezusterkowego lokalu. Skorzystaj z usługi DEKRA Odbiór mieszkań i zaufaj ekspertom, którzy na odbiorach lokali mieszkaniowych zjedli zęby. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

 

Wejdź na https://odbiormieszkan.dekra.pl i dowiedz się więcej o usłudze.

 

Fot.: Shutterstock/DEKRA BrandMaker

 

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy DEKRA Polska sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...