Certyfikacja BREEAM, LEED

Certyfikacja BREEAM, LEED

 

Certyfikacja zrównoważonego budownictwa w systemach BREEAM i LEED

 

 

Poszukujesz obiektywnego dowodu, że budynek jest efektywny energetycznie i przyjazny dla środowiska i mieszkańców?
 

Certyfikacja BREEAM, LEED w DEKRA

 

Certyfikaty BREEAM i LEED w DEKRA stanowią obiektywne potwierdzenie, że budynek przemysłowy, mieszkaniowy, biurowy lub usługowy spełnia wymogi niezbędne do uznania go za zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zróżnoważonego rozwoju.

 

W zależności od wybranego systemu chodzi tu o takie wskaźniki, jak: wykorzystanie materiałów ekologicznych, zużycie wody i energii, jakość powietrza we wnętrzu, gospodarka odpadami czy dostępność komunikacyjną ocenianego budynku.

 

 

Co to jest certyfikacja BREEAM?

 

System BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method) to wielokryterialny system oceny budynków pod względem ich oddziaływania na środowisko.

 
Opracowano go z myślą o nowo powstałych obiektach, jak też budynkach remontowanych i rozbudowywanych.
 
 
Certyfikacja BREEAM po raz pierwszy została zastosowana w 1990 roku w Wielkiej Brytanii przez BRE. Od tego czasu system został rozszerzony i zaktualizowany.

 

Dla budynków biurowych, przemysłowych i handlowych przyjęto system “BREEAM Europe Commercial”, który uwzględnia normy oraz praktyki z kontynentalnej Europy.

 

Obiektywną ocenę wielu budynków oferuje natomiast system “BREEAM Europe Bespoke”.

 

Od 2016 funkcjonuje system BREEAM International New Construction 2016, który pozwala również na certyfikację obiektów mieszkaniowych.

 

 

Certyfikat Breeam

 

 

DEKRA może pełnić funkcję doradcy lub asesora BREEAM, przygotowując dokumenty niezbędne do uzyskania certyfikatu.

 

Jako asesor w procesie certyfikacji BREEAM International New Construction DEKRA prowadzi usługi:

 

  • “Bespoke” -  w przypadku gdy budynek nie wchodzi w zakres typowego systemu “BREEAM International New Construction” konieczne jest uzyskanie od BRE indywidualnych kryteriów certyfikacji, które zostają zdefiniowane na bazie przekazanych informacji odnośnie inwestycji
  • Ocena Wstępna „Pre-assessment” -  wstępne oszacowanie liczby kredytów (punktów), które mogą zostać przyznane inwestycji
  • Faza Projektowa (FP) „Design Stage” - pierwszy etap certyfikacji następuje w momencie zakończenia fazy projektowej. Na bazie danych projektowych DEKRA przygotowuje pierwszy raport dla BRE. Zawiera on opis poszczególnych kredytów (punktów), które – zdaniem asesora -mogą zostać przyznane zgodnie z wymaganiami systemu. Inwestycja przyznany zostaje tymczasowy certyfikat „Interim Certificate”.
  • Faza Powykonawcza (FPW) „Post Construction” – budynek został ukończony i wszystkie elementy podlegające ocenie.

 

 

Co to jest certyfikacja LEED?

 

Certyfikacja w systemie LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) została opracowana przez U.S. Green Building Council (USGBC) i przeznaczona jest dla budynków deweloperskich, obiektów przemysłowych i biurowych oraz hoteli. Obejmuje także budynki mieszkaniowe na każdym etapie cyklu życia (od projektu, poprzez eksploatację po konserwację).

 

Stanowi jasny identyfikator wdrożonego projektowania w zakresie zielonego budownictwa, struktury, operacji i wyników.

 

Specjalista DEKRA zajmuje się doradztwem i oceną dokumentacji na każdym etapie inwestycji, aby na koniec umożliwić ubieganie się o certyfikat LEED.

 

Certyfikat Leed

 

 

Dlaczego DEKRA?

 

Zespół DEKRA w Polsce – blisko 800 ekspertów, inżynierów, rzeczoznawców i auditorów - już od ponad 20 lat działa na krajowym rynku usług dla budownictwa. Specjaliści DEKRA brali udział w realizacji licznych obiektów kubaturowych oraz inwestycji drogowych, dzięki czemu zdobyli nie tylko branżowe doświadczenie, ale też pogłębioną wiedzę o realiach polskiego rynku. 

 

W czym jeszcze DEKRA może Ci pomóc?

 

 

 

Zrównoważone budownictwo

FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...