Ekspertka DEKRA: budownictwo komercyjne z potencjałem na redukcję CO2

Ekspertka DEKRA: budownictwo komercyjne z potencjałem na redukcję CO2

14 lis 2019

Agnieszka Surma, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w Grupie DEKRA w Polsce, komentuje dla portalu Galeriehandlowe.pl rolę budownictwa komercyjnego w działaniach prowadzących do redukcji gazów cieplarnianych.

Zdaniem naszej ekspertki nie będzie możliwe ograniczanie emisji dwutlenka węgla do atmosfery bez podjęcia zdecydowanych działań w branży budowlanej. Odpowiada ona bowiem aż za 45% globalnego zużycia energii oraz 35% emisji gazów cieplarnianych. Jak zauważa Agnieszka Surma, konieczne będzie zwiększenie nakładów na izolację budynków oraz zastosowanie urządzeń wykorzystujących energię odnawialną, aby spełnić nowe wymogi energooszczędności, które zaczną w Polsce obowiązywać już za ok. półtora roku (WT 2021). Zdaniem ekspertki DEKRA nie będzie możliwe obniżenie wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną budynków o ok. 30% bez wykorzystania OZE.

Agnieszka Surma DEKRA

Agnieszka Surma

Jeśli zainwestujemy w modernizację budynków niemieszkalnych, przyniesie to znaczące oszczędności energii i pomoże w osiągnięciu długoterminowych celów UE w obszarze gazów cieplarnianych. Niezbędne jest jednak, aby rządzący zachęcili właścicieli i zarządców do angażowania się w projekty obniżające zapotrzebowanie na energię.

- wyjaśnia Agnieszka Surma. Dodaje, że obserwowane jest zwiększone zainteresowanie programami wsparcia dla źródeł odnawialnych, jednak obecnie stosowane instrumenty nie są wystarczające, aby zachęcić do rozwoju OZE.

W Polsce wciąż brakuje wsparcia lokalnych samorządów dla inwestycji wyróżniających się pod względem efektywności środowiskowej, m.in. poprzez uzyskanie certyfikatów LEED, BREEAM czy HQE (dla mieszkalnictwa). W tym zakresie pionierem jest Szczecin, który oferuje takim inwestycjom ulgi podatkowe. Pożądane jest zarówno rozszerzenie działań wspierających na inne polskie miasta, jak i włączenie do programu banków.

- dodaje ekspertka DEKRA ds. zrównoważonego budownictwa.

Całą wypowiedź Agnieszki Surmy można przeczytać w tym miejscu.

 

 

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy Grupy DEKRA w Polsce
Dominika Grosman
T. +48.601.143.050
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...