s%2C800%2C800-88ea68

BREEAM New Construction czy BREEAM in USE?

18 mar 2025

Główne różnice w zielonej certyfikacji budynków

System wielokryterialnej oceny wg wytycznych zrównoważonego rozwoju BREEAM  jest jednym z najpopularniejszych w naszym regionie. Coraz częściej w budynkach widzimy tabliczki wskazujące na uzyskanie zielonego certyfikatu, a deweloperzy chętnie pokazują uzyskane dla swoich inwestycji certyfikaty w mediach branżowych. Na czym jednak polega różnica między systemem BREEAM New Construction a BREEAM in USE? W artykule wskażemy główne różnice w samym systemie jaki i w procesie certyfikacji.

BREEAM New Construction

Ocenie podlega cały proces realizacji inwestycji – od przygotowania, poprzez proces projektowy, budowę aż po etap oddania do użytkowania, a czasami i opiekę powykonawczą.
Aby wykazać zgodność z wytycznymi certyfikacji, zespół projektowy wraz z zewnętrznym zespołem ekspertów opracowuje projekt zgodny z założeniami. Na etapie budowy zaangażowany w proces certyfikacji jest również wykonawca. Warto wspomnieć, że wiele kryteriów opiera się na analizach eksperckich, niewymaganych w standardowym procesie realizacji – takich jak akustyk, ekolog. Wymagana jest także obecność Asesora BREEAM, który rejestruje projekt w jednostce certyfikującej, współpracuje z zespołem/inwestorem przez cały okres trwania inwestycji aż do momentu złożenia dokumentacji w jednostce certyfikującej i uzyskania certyfikatu.

Dzięki certyfikacji możliwe jest przeanalizowanie i wprowadzenie optymalnych dla ocenianego obiektu rozwiązań, które zapewnią wydajność w zakresie zużycia energii, wody, redukcji wytwarzania odpadów czy zanieczyszczeń środowiska. Ocenie podlegają również materiały użyte w obiekcie, komfort użytkowników oraz tereny zewnętrzne – zieleń, miejsca rekreacji oraz dostęp dla pieszych i rowerzystów. 


W zakresie prowadzenia budowy oceniane jest zaplecze dla pracowników, monitorowanie wytwarzania odpadów, przekazywania ich do recyklingu a także ewidencja zużycia energii oraz wody podczas prowadzenia prac. Promowane są także materiały posiadające odpowiednie certyfikaty środowiskowe, choćby EPD, czyli Deklaracja Środowiskowa Wyrobu (Environmental Product Declaration). Wytyczne BREEAM New Construction wskazują standardy minimalne, jakie należy osiągnąć dla danego poziomu oceny.


Certyfikat można uzyskać już na etapie projektu – certyfikat interim Design Stage. Opiera się na ocenie założeń projektowych oraz zobowiązań Inwestora dotyczących prowadzenia etapu budowy zgodnie z założeniami certyfikacji. Po etapie Interim możliwe jest uzyskanie końcowego certyfikatu – certyfikat BREEAM Final. Ocena opiera się na oddanym do użytkowania obiekcie i działaniach wykonanych podczas prowadzenia prac.
Często dla budynków realizowanych w schemacie ‘zaprojektuj i wybuduj’ stosowana jest ocena łączna, jednoetapowa – z uwagi na równolegle prowadzony proces budowy i projektu i szybki czas realizacji, pomijana jest procedura uzyskania certyfikatu Interim. Złożona dokumentacja opiera się na zrealizowanym obiekcie, jednak ocenia także zakresy związane z etapem projektu i działania związane z procesem projektowym.  Efektem jest wydanie certyfikatu BREEAM Final. Czas trwania oceny zależny jest od projektu, zazwyczaj złożenie dokumentacji następuje 2-3 miesiące po oddaniu budynku do użytkowania. Czas oceny w BRE zazwyczaj – 3-8 miesięcy, lecz może ulec wydłużeniu.
Wybór ścieżki certyfikacji zależny jest od decyzji Inwestora. Certyfikat przyznawany jest bezterminowo.

BREEAM in USE


W przypadku tego systemu ocenia się obiekty istniejące w zakresie ich rozwiązań technicznych, lokalizacji, a także zarządzania. Wytyczne BREEAM in USE również wskazują standardy minimalne, jakie należy osiągnąć dla danego poziomu oceny.
Proces oceny i zebrania dokumentów jest zdecydowanie krótszy w porównaniu do oceny budynków nowobudowanych. Również Asesor BREEAM jest zdecydowanie mniej zaangażowany w projekt, ponieważ ocenie podlega jedynie zrealizowany, istniejący obiekt, a sama ocena bazuje na dokumentacji powykonawczej, fotografiach oraz wskazaniu procedur funkcjonujących w obiekcie. Asesor przesyła dokumentację obiektu do oceny jednostki certyfikującej i, tak samo jak w przypadku New Construction, prowadzi interakcję z jednostką certyfikującą aż do momentu uzyskania certyfikatu.
Koszty certyfikacji są niższe niż w przypadku BREEAM New Construction, jednak należy pamiętać, że certyfikat przyznawany jest na 3 lata, po tym czasie możliwe jest jego odnowienie. Warto zaznaczyć, że istnieje możliwość zwiększenia uzyskanych punktów i osiągnięcia wyższego poziomu oceny podczas ponownej certyfikacji.

Czas trwania oceny – zazwyczaj 2-6 miesięcy od momentu uzyskania pełnej dokumentacji.


Dowiedz się więcej o certyfikacji zrównoważonego budownictwa systemie BREEAM.










FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dowiedz się więcej o interesujących Cię usługach lub poproś o ofertę...

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy DEKRA Polska sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...