s%2C800%2C800-047be3

Kiedy warto skorzystać z profesjonalnej inwentaryzacji budynku?

26 kwi 2024

Brak kompletnej dokumentacji technicznej budynku nie stanowi większego problemu w jego codziennym użytkowaniu. Istnieją jednak sytuacje, w których dokładne plany są niezbędne.
W takich przypadkach, problem ten może być rozwiązany poprzez przeprowadzenie inwentaryzacji budynku.

 

Na czym polega inwentaryzacja budynku?

 

Inwentaryzacja budowlana, określana również jako inwentaryzacja architektoniczna, pozwala na stworzenie precyzyjnych planów stanu faktycznego obiektów budowlanych. Dokumentacja ma na celu przedstawienie aktualnego stanu nieruchomości oraz dostarczenie wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do planowania przyszłych działań, takich jak np. rozbudowa. 

Inwentaryzacja budynku szczegółowo opisuje obiekt, uwzględniając wymiary budynku, rozkład pomieszczeń, użyte materiały budowlane czy rozmieszczenie ciągów komunikacyjnych. Ważność dokumentacji utrzymuje się, dopóki nie zostaną wprowadzone zmiany w budynku, które mogą wpłynąć na jego stan faktyczny.

 

W jakich sytuacjach inwentaryzacja budynku może okazać się niezbędna?

 

Profesjonalna inwentaryzacja budynków zapewnia dokładne i aktualne dokumenty techniczne, które są kluczowe dla spełnienia wymogów prawnych, bezpieczeństwa oraz efektywności wszelkich prac budowlanych. Zastosowanie inwentaryzacji budynku staje się niezbędne w następujących przypadkach:

 • Brak kompletnych dokumentów budynku.
  Jest to często spotykany problem, gdy dokumentacja budynku ginie lub zostaje zniszczona, co stawia inwestorów przed trudnym zadaniem rekonstrukcji niezbędnych danych.
 • Przebudowa, nadbudowa lub rozbudowa obiektu.
  Precyzyjne plany i modele są kluczowe do zatwierdzenia i przeprowadzenia zmian, a także do zapewnienia, że wszystkie prace są wykonane zgodnie z aktualnymi przepisami.
 • Przygotowanie do remontów.
  Dokładna weryfikacja i zmierzenie powierzchni użytkowych, elewacji oraz ścian jest niezbędna do planowania i wykonania remontów.
 • Planowanie przestrzenne i rozbudowa.
  Inwentaryzacja budynków przy wykorzystaniu skaningu laserowego 3d przyczynia się do optymalizacji wykorzystania przestrzeni dostępnej w budynku. Ułatwia także planowanie i realizację niezbędnych modyfikacji konstrukcyjnych. 
 • Zakup lub sprzedaż nieruchomości.
  Informacje o stanie technicznym budynku mogą okazać się bardzo cenne w procesie negocjacji ceny. 

 

Inwentaryzacja architektoniczna przy użyciu skanowania laserowego budynków 3D

 

Innowacyjne technologie skanowania laserowego budynków 3D otwiera nowe możliwości dla właścicieli i zarządców budynków. Skanowanie laserowe budynków charakteryzujące się milimetrową dokładnością, dlatego jest coraz bardziej istotne w efektywnym zarządzaniu projektami budowlanymi. Inwentaryzacja budynku 3D umożliwia szybkie tworzenie trójwymiarowych modeli różnych obiektów — od budynków przemysłowych po zabytkowe konstrukcje.

Skanowanie 3D budynków przynosi znaczące korzyści, takie jak: skrócenie czasu i redukcję kosztów pomiarów, a także zwiększenie wiarygodności danych. Dodatkowo, zapewnia wysoką jakość danych, co poprawia zarządzanie projektami i bezpieczeństwo, oraz ułatwia współpracę między zespołami.


Realizacja inwentaryzacji budynku z wykorzystaniem metody skanowania laserowego budynków 3D to inwestycja w bezpieczeństwo, precyzję i efektywność przyszłych prac.

Dowiedz się więcej o usłudze skanowanie budynków 3D.

 

 

 

Kategoria: Informacje

Kontakt » Zarządzanie inwestycją

Zarządzanie inwestycją, nadzór inwestorski, kontrola kosztów, koordynacja najemców
@ budownictwo.pl@dekra.com
T. +48.692-033-144

Kontakt » Pozostałe usługi

Kontakt dla mediów

Rzecznik Prasowy DEKRA Polska sp. z o.o.
@ rzecznik.pl@dekra.com

Newsletter

Najnowsze informacje wprost do Twojej skrzynki e-mail...